Omlouváme se, ale tentokrát je video v horší kvalitě, doporučujeme pustit si rozhovor jako podcast, tedy především jeho zvukovou část, která je v pořádku.
Co to tedy inkontinence je?
Když to řekneme jednoduše, je to nechtěný únik moči. Většinou se jedná o poruchu svěrače nebo špatnou funkci močového měchýře, vyjimkou však není ani psychická příčina. Nejedná se tudíž pouze o jev, který si většina lidí spojuje především s těhotenstvím a stářím. Tyto fyziologické potíže mohou být zapříčiněny i jinými zdravotními problémy. Důsledkem je však vždy únik moči, který může být v řádu kapek, ale i ve formě nekontrolovatelného plného pomočení.
Uvádí se, že v naší zemi trápí inkontinence více než 1 milion žen. Bohužel ale může být toto číslo mnohem vyšší, jelikož se hodně žen (i mužů), stydí o inkontinenci mluvit a to nejen se svými blízkimi, ale i se svým lékařem. Únik moči je však naproti všeobecnému povědomí velmi častým jevem a my se snažíme aby toto téma přestalo být tabu.
Statistiky, říkají, že:
- až 20 % žen ve věku 15 - 64 let má problémy s inkontinencí
- v průběhu těhotenství trápí inkontinence až 60 % žen
- přes 30 % žen bojuje s inkontinencí i po porodu
- inkontinence se vyskytuje až u 50 % žen nad 50 let
Nejste si jista, zda máte inkontinenci?
Pak si můžete zkusit náš jednoduchý test.
- Stává se vám občas, že si při kýchnutí, kašli, smíchu či cvičení "ucvrnknete"?
- Močíte přerušovaně nebo je pro vás vykonání potřeby bolestivé?
- Zjistite někdy při převlékání, že máte vlhké spodní prádlo?
- Cítíte náhlá a bezprostřední nutkání na močení?
- Budíte se v noci více než 1-2 x kvůli potřebě močení?
- Močíte častěji než 6-8 x denně?
- Když vyjíždíte mimo domov, má dostupnost toalet vliv na vaše plánování?
Pokud jste si na kteroukoliv z otázek odpověděla kladně, obratťe se prosím na svého obvodního lekáře či gynekologa.
Jaké jsou druhy inkontinence?
STRESOVÁ INKONTINENCE
Stresová inkontinence je nejčastěji diagnostikovaným typem inkontinence, při kterém k úniku moči dochází v důsledku zvýšení tlaku v dutině břišní, kdy se plně neuzavírá močové trubice. Děje se to například při zakašlání, smíchu, kýchnutí, sportu či při zvedání těžkých břemen. Příčinou je oslabení svalů pánevního dne, ke kterému může dojít během těhotenství či porodu, v menopauze, při obezitě, ale i jako následek chirurgického zákroku.
URGENTNÍ INKONTINENCE
V tomto případě úniku moči předchází náhlé a silné nucení běžet na záchod bez jakýchkoliv předchozích varovných signálů. Může se tak dít ve dne i v noci. Potíže může způsobovat např. hyperaktivní močový měchýř, který o sobě dává vědět ve chvíli, kdy ještě zdaleka není plný nebo jeho malá kapacita. Mezi další možné příčiny patří: infekce, psychická nepohoda, nežádoucí účinek léku či neurologické onemocnění ovlivňující činnost mozku.
PARADOXNÍ INKONTINENCE
K paradoxní inkontinenci dochází při přeplnění močového měchýře a následně se projevuje spontánním odkapáváním moči. Přidružen může být pocit nedostatečného vyprázdnění, slabý proud moči a častější nutkání na toaletu. Často se objevuje po gynekologických operacích nebo závažných onemocněních, příčinnou může být však i "překážka" v močové trubici (kamínek nebo u mužů prostata).
REFLEXNÍ INKONTINENCE
Reflexní inkontinence vychází z problémů v centrálním nervovém systému, jedná se o poruchu reflexu močení. Často se zjevuje po úrazech páteře nebo při nemocech CNS. Projevuje se vysokým počtem močení, nevědomým vyprázdněním močového měchýře, přičemž není využia jeho plná kapacita nebo naopak není plně vyprázdněn.
FUNKČNÍ INKONTINENCE
Tento druh se projevuje dlouhým odkládáním nucení na močení, až se takzvaně "ucho utrhne". Může být způsobená ztíženým přístupem na WC, depresemi, alkoholizmem nebo nemocemi spojenými se stářím.
SMÍŠENÁ INKONTINENCE
To je “dream team”, je to totiž kombinace stresového a urgentního úniku moči. Každý druh je však nutné vyšetřit i samostatně.
POPORODNÍ INKONTINENCE
Během těhotenství vzniká neskutečné zatížení na pánevní dno. A aby během porodu miminko prošlo porodními cestami, je potřeba, aby se svaly natáhly. K poškození pánevního dna může dojít i přímo během porodu, což má za následek právě oslabení svalů. Pokud žena neměla funkční střed těla, může být příchod miminka spouštěčem tohoto problému.
Co s tím?
Nebojte se, nestyďte se, vždyť je to život a ten s sebou přináší hodně zkoušek a lekcí. Berte to jako výzvu, která vás posune dál. První kroky by měly určitě vést k vašemu obvodnímu lékaři či gynekologovi, který se bude zajímat o léky či doplňky stravy, které užívate, bude se ptát na úrazy, onemocnění a tak dále. Výhodou je, pokud si už před návštěvou lékaře povedete mikční deník, který poté vezmete s sebou. Lékař tak může snadněji stanovit o jaký druh inkontinence se jedná a případně vám rovnou doporučí podstoupit odborná vyšetření (více v rozhovoru výše) u specialisty na inkontinenci. Následující kroky už jsou velmi individuální, může vám doporučit cvičení pro posílení svalů pánevního dna (s Lenkou zde, s Míšou zde), léky, ale i operaci..
Jaké zvolit pomůcky, aby Vám bylo co možná nejpohodlněji?
Existují běžné pomůcky, které jsou částečně hrazené z veřejného pojištění. Poukaz - předpis vám na ně může vystavit pouze lékař. Je však dobré vědět, že pojišťovna hradí vždy jen jeden typ inkontinenční pomůcky. Více informací k jednorázovým pomůckám vám poskytne váš obvodní lékař či urolog anebo vaše pojišťovna.
My bychom vás však rádi seznamili s cestou většího pohodlí a ekologie.
Zde jsou tipy na konkrétní látkové pomůcky:
- Inkontinenční látkové vložky - u nás na eshopu jich najdete celou řadu. Máme krásné, ženské vzory, které pro vaše tělo budou narozdíl od syntetických vložek úleva a ne zátěž. Podívejte se na náš web a omrkněte celou škálu látkových vložek od intimek až po velikost XL, které vás spolehlivě ochrání i při velmi silném úniku moči.
- Inkontinenční kalhotky - kalhotky jsou ideální při lehkém až středním úniku moči. Vyrábí se ve všech konferenčních velikostech a to v mnoha designech, od hladkých biobavlněných až po luxusní krajkové. Tento výrobek aktuálně testujeme a měl by u nás být dostupný v roce 2023, do té doby prosím mrkněte ke konkurenci.
- Látkové inkontinenční pleny - využívají se při střední až silné inkontinenci a to jak pro muže, tak i pro ženy. Uživateli poskytují pocit pohodlí a narozdíl od jejich jednorázových konkurentů nezpůsobují opruzeniny. Pokud máte zájem o inkontinenční pleny pro dospělé nebo starší děti s nefrologickymi problémy, doporučujeme značku Sovick (Slovensko - český eshop).
- Látkové inkontinenční podložky - hodí se k ochraně matrace při silném úniku moči (hlavně přes noc) a jsou neocenitelné při výměně plen či vložek u imobilních osob. K dostání jsou jak menší podložky pro lokální použití, tak i velikosti, které překryjí celou matraci.
*Stejně jako u látkových plen, upozorňujeme i ve spojitosi s látkovými vložkami na výrobky z čínské produkce, které se tváří jako výrobek české či jiné evropské firmy. Doporučujeme vždy ověřit, že daná značka disponuje šicí dílnou v České republice a produkty jsou tu kompletně zhotoveny.
Na koho se obrátit?
Breberky jsou s vámi a dělají co mohou, abyste měli informací habakuk!
- Poporodní inkontinenci můžete řešit s Mishou Mojzis, což je maminka dvou prima dětí z Poděbrad, lektorka Pilates a milovnice holistického přístupu k tělu.
Web: https://www.remedypilates.cz, IG: remedy_pilates_
- Mgr. Lenka Chuchutová je fyzioterapeutka, vizionářka a specialistka na gynekologickou problematiku. Vede školy pánevního dna a provází ženy životem. Určitě se na ni obraťte, pokud chcete svůj život a problém s inkontinencí řešit komplexně.
Web: www.maatcentrum.cz, IG: mgr.chuchutova_maat_centrum
- Iva Fiš je pohybový specialista,spisovatelka, lektorka a maminka. Dokáže se krásně naladit na ženy v období po porodu i během něj. Pokud jste čerstvá maminka, určitě vám Iva dá mnoho cenných rad.
Web: www.ivafis.cz, IG: iva_fit
- Urosanté - klinika na kterou slyšíme chválu ze všech stran a tak ji rádi doporučujeme dál.
Web: www.urosante.cz