- Díky svému složení jsou vložky heboučké, velmi příjemné na dotyk a vhodné i pro citlivější pokožku.
- Antiseptické bambusové froté s certifikací GOTS na dotykové straně předchází vzniku kvasinkových infekcí.
- Absorbční schopnost je stejně jako u látkových menstruačních vložek a dětských plenek mnohem vyšší nežli u jejich jednorázových konkurentů.
- Hodí se jak při velkém odtoku mléka v šestinedělí, kdy je spouštěcí reflex opravdu silný, tak i jako pojistka ve dnech, kdy je již dítko kojeno jen sporadicky.
Kojící látková vložka má zhruba 11cm a je vždy tvořena ze tří vrstev:
- dotyková vrstva je z jemného bambusovo-biobavlněného froté (s GOTS z české pletárny), které je antibakteriální a zajišťuje tak lepší ochranu před kvasinkovými infekcemi (tato část se VŽDY pokláda na tělo - viz video)
- střední část vložky je tvořena velmi savým absorbčním jádrem z certifikovné biobavlny (GOTS)
- vnější část (ta, která se dotýká podprsenky) je vyráběna ve 3 základních typech, aby vložky vyhovovaly přesně Vašim potřebám a proto je následně dělíme na:
- Propustné - jsou nejprodyšnější a používají se po ustálení laktace na mírný únik mléka, případně je třeba počítat s častější výměnou. Řadí se sem např. vložky s bavlněným úpletem a bambusovým froté.
- Polopropustné - zvládnou zadržet větší množství tekutiny a to i po delší časový úsek, ale poté také tekutinu pomalu začínají propouštět, zvláště pod tlakem (např. spánek na břiše, kdy jsou prsa stlačena). Do této kategorie patří pouze jeden druh vložek a to ty, které mají jako vnější vrstvu fleece.
- Nepropustné - jsou 100% spolehlivé i při velkém toku mléka a můžete je bez starostí používat i v noci. Jejich kouzlo tkví v moderním materiálu tzv. PULu který je nepromokavý a chrání tak před protečením, jeho funkční membrány však zajišťují prodyšnost, takže Vaše pokožka bude moci stále volně dýchat. Do této kategorie tedy řadíme vložky s PULem či bavlněným froté laminovaným PULem.
Na začátku kojení (respektive používání látkových vložek) doporučujeme pořídit naší testovací sadu, díky ní si totiž vyzkoušíte všechny zmíněné materiály a ujasníte si tak, jaký typ prsních vložek Vám bude nejvíce vyhovovat. Pokud nelpíte na konkrétních vzorech, můžete poté využít výhodného nákupu ve slevněných sadách.
Výhody používání látkových kojících vložek:
ZDRAVÍ
Látkové prsní vložky jsou krásně prodyšné, takže prsa mohou dýchat a díky dotykové vrstvě z bambusovo-biobavlněného froté, které je antiseptické, předchází vzniku kvasinkových infekcí. Samozřejmě je potřeba pravidelně vložky měnit, kdykoliv je to možné a zvláště v šestinedělí, kdy miminka pijí takřka nonstop, prsa větrejte. Po kojení je dobré prso omýt čistou vodou a otřít do sucha, v případě problému je skvělým pomocníkem právě mateřské mléko, které má neuvěřitelné hojící účinky. Stačí, když malé množství nanesete na postižené místo a necháte zaschnout (platí pro jakoukoliv část těla). Tohle samozřejmě platí pro drobné poranění, v případě větších a zvláště dlouhodobých problémů vyhledejte pomoc erudované laktační poradkyně, ideálně z mamila.sk.
Všechny použité materiály jsou certifikovány všeobecnou zdravotní nezávadností, navíc však mají i atest pro děti do 3let, který má mnohem přísnější kritéria, celý výrobek je veganský vč. použitých barviv na designových látkách a bavlna, která tvoří savé jádro je v BIO kvalitě s certifikátem GOTS. Nenaleznete v nich žádnou chemii a syntetické absorbční gely, jako je tomu u jednorázových vložek, které jsou tvořeny umělými materiály jako je polyakrylát a polyethylen, stejně tak nejsou parfemované ani bělené chlorem.
EKOLOGIE
Látková vložky jsou ze převážně tvořeny materiálem vyráběným z obnovitelných přírodních zdrojů, jedná se o biobambusové a biobavlné froté, které mají certifikaci GOTS. Oba dva materiály si necháváme vyrábět v České republice v přátelské rodinné firmě z Moravy a vlákna, z kterých se tkají jsou evropské produkce. Ekologická stopa prsní látkové vložky je mnohem menší a to vč. energií spotřebovaných na údržbu, při výrobě syntetické jednorázové vložky se totiž spotřebuje mnohonásobně více vody a značné množství neobnovitelných zdrojů. Navíc voda, který je při takové výrobě použita je značně znečištěna, oproti tomu pokud vložky doma perete, vypouštíte do koloběhu zcela netoxickou vodu (za předpokladu, že používáte netoxické prací prášky - probereme v údržbě níže). Vzhledem k tomu, že se jednorázové vložky po použití vyhazují do koše, většina jich skončí na skládce nebo ve spalovně a do půdy se tak dostanou i škodlivé látky v nich obsažené, oproti tomu je prsní látková vložka z velké části zcela biodegradabilní (stačí mrknou na cedulku a pokud je ve složení např. fleece, stačí odstřihnout nitky, sejmout vnější vrstvu a zbytek už můžete v klidu hodit na kompost)
EKONOMIKA
Díky možnosti opakovanému použití jsou prsní látkové vložky samozřejmě také finančně mnohem výhodnější, to kolik díky nim ušetříte je velmi individuální, neboť každá žena potřebuje různý počet vložek na různě dlouhé období (často se tento údaj liší i při prvním, druhém či třetím..., čtvrtém, pátem miminku... :) ). Jednoduše si to ale spočítáte, když si vytvoříte tabulku do které zapíšete počet použitých jednorázových vložek za den, ty následně vynásobte 3 a zhruba tolik látkových vložek Vám vystačí na celé kojící období a to hned na několik dětí, případně je můžete i prodat na bazárku. Stejně jako látkové plenky se velmi dobře prodávají i použité a jejich hodnota zůstává vysoká.
A poslední věc, kterou jsme nezmínili - látkové kojící vložky se vyrábějí v nádherných designových provedeních, takže mezinimi naleznete nejen klasické bílé či černé kousky, ale i extravagantně vzorované.
ÚDRŽBA
Prací rutina je velmi podobná údržbě látkových menstruačních vložek a moderních látkových plenek, díky tomu lze všechny tyto výrobky prát najednou. Po použití nasáklou kojící vložku zapněte do PUL pytlíčku (v něm je uchována v těch nejideálnějších podmínkách, protože je také vyroben z prodyšného PULu) a ten klidně používejte na střádání použitých vložek po celý den. Doma vložky přendejte do prádelního koše, který shromažďuje prádlo pro praní na 60°C a do 2-3dnů je vyperte. Důležité upozornění - neskladujte ve vodě, to je ráj pro bakterie (a už vůbec ne s octem či solí apod - došlo by k poškození vláken).