Jak na opruzeniny přírodní cestou?

Pokud jste v dospělosti zažili nějakou tu opruzeninu, jistě si pamatuje na nepříjemné štípání, řezání a celkové nepohodlí při každém pohybu. Takový pocit by miminku nikdo z nás nepřál. Naše děťátka jsou přitom na podobné neduhy nejvíce náchylná. Pokud se tedy miminku nějaká ta opruzenina objeví, nenechávejte nic náhodě a pusťte se ihned do její léčby. Neléčená opruzenina umí pěkně “pozlobit” a to nejen na zadečku. Hlavně u macatějších miminek se snadno udělá v záhybu kůže na stehýnkách či bříšku, další místo, kde také často vzniká je pod bradičkou (především v období růstu prvních zubů, vlivem slintání). Tajemství jak vyzrát na opruzeniny u miminka, přitom tkví v důsledné prevenci. A když už se přeci jen nějaký ten červený flíček objeví, v našem článku se dozvíte, jak s ním snadno zatočit i bez chemie v komerčně prodávaných přípravcích. 


breb 3

 

Prevence opruzenin

  1.  Volte látkové plenky

Jelikož právě čtete náš breberkovský blog, jste nejspíš příznivci látkových plen, i tak je ale dobré připomenout si, že látkování je jedním z nejvýznamnějších faktorů, jakým lze opruzeninám předcházet. Každé dítě je originál a liší se i citlivost jeho pokožky. Mnozí z nás začali látkovat v podstatě “z donucení” – jednorázové pleny a jejich kombinace neprodyšnosti způsobující zapařování spolu s napuštěním pleny parfemací a dalšími chemikáliemi (+ SAP gel, bělení chlórem...),totiž působila dětem takové potíže, že se látkování ukázalo jako jediná možná cesta, jak udržet prdelku zdravou.

Čím to tedy je, že se v látkových plenkách opruzeniny nedělají tak často? Hlavním důvodem je jejich prodyšnost a použití čistě přírodních materiálů jako je bavlna, bambus a konopí. V dotykové vrstvě našich plenek, proto nenajdete žádnou umělotinu!

Pozn. Pokud se vaše miminko opruzuje i v látkových plenkách, může na to mít vliv prací prášek, jeho nedostatečné vymáchání nebo zanesení plen. Doporučujeme proto důkladně projít prací údržbu a v případě, že problém sama neodhalíte, neváhejte nás kontaktovat a my s vámi vaší prací rutinu rády projdeme.
kalhotovky sz x pat x snapp
  1. Nepoužívejte vlhčené ubrousky

A to ideálně ani na cestách! Konvenční vlhčené ubrousky (běžně prodávané v supermarketech) jsou napuštěny parfémy, obsahují konzervanty a dalších látky, které pokožce rozhodně neprospívají. Ta z nich může být podrážděná a snáze se tak oprudí. Mnohé z vás jistě překvapí, že vlhčený ubrousek je v podstatě plast, který se v přírodě bude rozkládat stovky let. Z toho důvodu se vlhčené ubrousky nesmí splachovat do toalety, neboť ucpávají nejen odpady v domácnosti, ale i potrubí kanalizace a následně ČOV.

Jak tedy správně zadeček očistit? Doma ideálně pouze omyjte pod tekoucí vodou. S malým miminkem to jde jednoduše, máme ale vyzkoušeno, že i s 20ti kilovými dětmi je to hračka, chce to jen vychytat správný systém. Někdo preferuje sprchu/vanu, někdo má umyvadlo přidělané na skříňce, takže dítě „posadí“ a zadeček jednoduše opláchne, starší dítka pak pohodlně omyjete už i v bidetu či wc sprškou.

Na cestách, nebo pokud z nějakých důvodů zrovna nemůžete do koupelny, přijdou vhod mycí emulze od výrobců přírodní kosmetiky jako je například Medvídek od české značky Eoné. Dobře poslouží také meruňkový, mandlový nebo třeba levandulový olej, který v ředící lahvičce s rozprašovačem smíchejte s převařenou vodou. Mnoho rodičů si pochvaluje také olej kokosový, ten je ale za středoevropské pokojové teploty v tuhé konzistenci, takže se na mycí emulzi příliš nehodí. Vzhledem k tomu, že voda se rychle kazí, doporučuje se vytvořená emulze spotřebovat do 2–3 dnů od namícháníA nezapomeňte, že když je zadeček navlhčený mycím prostředkem, je potřeba nečistoty ještě setřít, skvěle poslouží látkové ubrousky nebo nastříhaný perlan, což je netkaná textilie ze 100% viskozy (čistě přírodní a biodegradabilní materiál).perlan x ubrousky

  1. Otírejte dosucha

Tahle rada je zejména pro novopečené rodiče, ale je dobré na důkladné otírání pamatovat i jako rodič kabrňák. Jemná dětská kůže je na opruzení opravdu velmi citlivá. Po mytí ji proto vždy důkladně osušte a to nejen „mezi půlkami“, ale po celkové koupeli i pod bradičkou, v kožních záhybech na rukou a nožičkách a nezapomeňte na “brambory za ušima”. Kromě ušetřených starosti při ošetřování případných opruzenin, tím své ratolesti věnujete něžné pomazlení, které občas můžete ještě zpříjemnit masáží bambuckým nebo dětským tělovým máslem.

 

Léčba opruzenin

  1. Domácí zinkovka

Běžně prodávané komerční masti na opruzeniny u miminek, jsou většinou na bázi oxidu zinečnatého jakožto účinné složky. Bohužel, mnoho z nich, obsahuje spoustu nepotřebných chemických látek, které mohou pokožku paradoxně dráždit, nehledě na to, že svým složením určitě nesplňují nontoxic kritéria. Levné a efektivní řešení, je namíchat si doma vlastní zinkovou mast, u které máte jistotu složení. Ale pozor, ani v případě domácí zinkové masti nedoporučujeme mazat zadeček preventivně, jako se to dělá při používání jednorázových plen, to v látce opravdu není potřeba. Nehledě na to, že masti a krémy mohou na plenkách zanechat fleky a zanést je.  

Recept na domácí zinkovou mastičku:

Domácí zinková mast

  1. Bylinky

Na ošetření opruzenin se kromě výše zmíněného zinkového zázraku hodí také byliny. Začervenalá místa potírejte silným černým čajem. Ráno si uvařte misku čaje, dejte k přebalovacímu pultu a pak při každém přebalení stačí namočit kousek perlanu nebo látkový ubrousek a čistý zadeček potřít. Skvělý je také odvar z řapíku nebo heřmánku (u heřmánku ale dávejte pozor, na některé děti může působit jako alergen). Čaj nechte na kůži zaschnout, nijak ho neotírejte.

  1. Lanolin, léčivá vlna

A jak na opruzeniny u miminek, které hrozí popraskáním, šupinovatěním či svědím? Na ty používejte promašťovadla. Lanolin je přírodní látka, kterou mají ovce přirozeně napuštěnou vlnu a ta je díky ní “děštivzdorná”. Toho se využívá při lanolinování svrchních vlněných kalhotek a právě při léčbě opruzenin. Omytý a osušený zadeček můžete rovnou natřít čistým lanolinem, používá se ten samý, co při lanolinování, seženete jej ve velkých lékárnách pod názvem bezvodý lanolin neboli adeps lanae. Pokud vám samotný lanolin nevyhovuje, z důvodu obtížnějšího roztírání, předehřejte jej nejdříve v dlaních, lépe se pak roztírá. Můžete použít také léčivou vlnu. Jedná se o čistou střižní vlnu, z které kousek odtrhnete a přiložíte na postižené místo. Léčivý lanolin se vstřebá a rouno vytvoří vzduchový polštář mezi plenkou a kůží, takže ta se může snadněji hojit.

K promaštění jsou vhodné také bylinné oleje a masti, např. měsíčková či levandulová. S promazáváním při hojení pomůže i bambucké nebo dětské tělové máslo. Nezapomeňte ale, že mokvavé opruzeniny je nutné nejdříve řádně vysušit, jak je nastíněno výše.

 

Důležité upozornění, pokud opruzeniny přetrvávají nebo se neustále vracejí, je na čase zvážit možný výskyt kvasinky (v prvé řade kontrolujte pusinku, drobná ložiska se mohou vyskytnou i na těle miminka a nakazit se jí můžete i vy - pokud Vás bolí bradavky při kojení, je to jasné) nebo potravinovou alergii/intoleranci (na mléčné výrobky, lepek ale třeba i rajčata, skořici, fenykl..). 

Jana Chmelíková